Ikoonide väärtus

9. detsember 2012 - Antiikse Munatempera Töökoda

Miks tahetakse maalida ikooni ja veel teist, ja kolmandat...
Ma ei tea.
Proovisin vastata sellele küsimusele ühel päeval kui see esitati.

Olin mõtisklenud hiljaaegu sarnasel teemal. Seda ärgitas ühe kursuslase töö (sugugi mitte kõige andekama, täiesti esmane ikoon), mis oli pildistamise ja õpilastööde arhiveerimise tõttu nädal aega minu juures kodus.
Vaadeldes seda hämmastusin enam ja enam, kuidas traditsioonilist tehnikat viimseni järgida püüdes on võimalik ka esimene ikoon saada juba nii ehe.

Mis on sellise traditsioonidekohase ikooni müstika siis?
Ehk see ongi austus nii vana traditsiooni ja tehnika suhtes. Vaimulikust müstikast siin artiklis ei räägi. Räägime tehnikast. (Ega ma pääse ka sellest teisest teemast. Aga sellest siis, kui tuleb aeg.)
 
Kui juba alates tahvlist ja krundist kuni kompositsiooni ja tehnikani on kõik nii suure põhjalikkuse ja tähelepanuga valitud ja teostatud siis see vastab isegi sellise uuena 1500-aasta vanuse ikooni väärtusele. Selline auväärne teostus annab ka uuele ikoonile samalaadse hõngu, mida kogeme antiiksete puhul.
Sellise ikooni valmis saanud inimene võiks tunda end kivi ehitanuna. Traditsioonikohaselt valmistatud alusele maalitud ikoon võib säilida üle tuhande aasta. Sellist ikooni vaadeldes on seda ka tunda.
Kui nüüd keegi on sellise tehnikaga tegelenud korra ja töö edukalt valmis saanud siis on kahju kui ta neid teadmisi ja kogemusi edaspidi ei vaja. Need on sellevõrra väärtuslikud. Sellisel väärikal viisil valminud ese on mida enam sobilik vaimulikuks teenimiseks inimesele palvevahendina.

Materiaalne väärtus aga ei tohi muutuda reegliks. Traditsioonilisel viisil valminud ikoon on tahes tahtmata ka materiaalselt hinnaline. Kui aga oleks nõutav, et iga palvevahend, ehk siinkohal ikoon, oleks materiaalselt väga väärtuslik, siis oleks palve, usk ja Jumal ainult rikastele. Selline arusaam ei ole isegi enam kristlik mitte.
Seega ka paberile trükitud ikoonike on ikoon ja sobib palvenurka hästi.Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: