Kuldamisest

2. november 2012 - Antiikse Munatempera Töökoda

Ikoonimaalis kasutatakse lehtkulda,
mis võib olla 16-23 karaati ja mitmesugust tooni, ühekordne või topeltpaksusega, alates valgest, lõpetades punasega.
Lehtkuld liimitakse alusele erinevail viisidel. Levinumad on vesikuldamine ja liimimine Mixtioniga. Assist-kuldamist on võimalik toimetada erinevate liimainetega nagu: härjasapp, aurutatud õlu, küüslaugumahl, pihlakamarjamahl jt.
Vesikuldamist ja Mixtioniga kulla liimimist kasutatakse suuremate pindade kuldamisel ja see toimetatakse enne ikooni maalimist. Assist-kuldamist vajatakse pisidetailide puhul ja seda tehakse pärast ikooni maalimist ja enne ikooni õlitamist.

Mixtioniga kulla liimimine:

Kui on teada, et alust on vaja kullata, siis tuleb krunt lihvida eriti siledaks. Kullatav pind tuleb toonida ookri ja põletatud siennaga. Kuldamisel võib juhtuda imepeeneid praokesi ja defekte. Valge alus torkab neist praokestest eriti teravalt esile. Toonitatud pinda aga peaaegu pole kullapragudest näha.
Pinna tasandamiseks on soovitav pärast lihvimist veel pihustada kuldamisele eraldatud alale juukselakki. Viimast võib korrata paar korda. Kindlasti ei tohi lakki sattuda alale, kus plaanitakse hakata muna-temperaga maalima. Sama on Mixtioniga.
Mixtione on kahe kuivamispikkusega: 6h ja 12h.
Kullaliim Mixtion tuleb kanda kullatavale pinnale kuldamisele eelneval päeval või õhtul olenevalt kullaliimi kuivamispikkusest. Alati ei ole see aga nii täpne. Kaasa mängivad  ka ilmastikutingimused. Liim peaks olema peaaegu kuiv aga veel nakkuma. Mixtion on mürgine ja seepärast ei tohi näpuga kontrollida. Mixtioni kantakse alusele vatitiku või veel kindlam ebemeteta riidetükikesse seotud vatitropiga. Iga väike ebe ja konarus pinnal jääb reljeefselt näha kulla peal. Tugeva peegelduse tõttu on ka varjud kullal tugevamad.
Pärast kuldamise lõpetamist tuleks alus panna tolmuvabasse kohta kuivama paariks nädalaks. Niiskete ilmade puhul ehk kauemakski. Maalimist ei tohiks enne alustada kui on kindel, et kuld on muutunud kivikõvaks. Proovida saab kuskilt servast ettevaatlikult. Veel märjal Mixtionil on imeõhuke kullalehe kate pehme ja saab isegi õrnal puudutusel rikutud. Kui kuld on kõvastunud võib seda aga julgesti silitada ja maalimisel pole vaja karta kullatud pinna rikkumist.
Kui ikoon on valmis siis õlitatakse ainult muna-temperaga maalitud pind. Kullatud pinda ei õlitata. Õli rikub kulla sära ja on kaitsekihina ebavajalik. Kuld on selliselt liimituna ise kivikõva.

Vesikuldamisest täpsemalt
loe siit.


Kommentaarid: 2

Kommentaarid:

1
Keep up the great job and delivering in the crowd! https://www.youtube.com/watch?v=uMYQj2rkGT8
Janet hand 13. aprill 2017
2
Thanks for sharing your excellent website. http://bit.ly/2p7LTKb
4rx 13. aprill 2017
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: