Keerubid, Seeravid, Troonid.

31. mai 2012 - Antiikse Munatempera Töökoda

Ehk inglite esimesest hulkade kogumist.
 
Esimene inglite sfäär  moodustab ilmutuste kohaselt Jumala trooni. Seeraveid kujutatakse lihtsamal juhul kuuetiivaliste punaste ja Keerubeid neljatiivaliste tumesiniste olenditena. Tiibade värv võib siiski varieeruda üsna värvikaks.

  seerav

 Seeravi tiivad raamistavad inimnägu, kahe tiivaga katavad nägu ja kahega jalgu, 2 tiiba on lendamiseks välja sirutatud.
   Keerubeil on neli tiiba ja 4 nägu ümber pea, suunatud nelja ilmakaarde. Neid nimetatakse paljusilmalisteks.
   Troone kutsutakse ratastikuks. Nad maalitakse tulekarva punaselt, üksteise sisse põimituna ja varustatakse tiibadega.

Need kujutised põhinevad kirjakohtadel Vanast Testamendist (Js 6,2; Hs 1, 5-10; Ilm 4,6-8).

Hesekiel 10:


1   Siis ma vaatasin, ja ennäe, taevalaotuses, mis oli keerubite pea kohal, olid nagu safiirikivid; midagi, mis paistis aujärjena, nähti nende kohal.
2   Ja ta rääkis mehega, kellel olid linased riided seljas, ja ütles: “Mine rataste vahele, mis on iga keerubi all, ja täida pihud tuliste sütega keerubite vahelt ning pillu need linna peale!” Ja mees läks sisse minu nähes.
3   Keerubid seisid kojas paremal pool, kui mees läks, ja pilv täitis sisemise õue.
4   Siis tõusis Issanda auhiilgus keerubi kohalt koja lävele, koda täitus pilvest ja õu täitus Issanda auhiilguse särast.
5   Ja keerubite tiibade kahinat kuuldus kuni välimise õueni nagu Kõigeväelise Jumala häält, kui ta kõneleb.
6   Ja kui ta käskis meest, kellel olid linased riided seljas, öeldes: “Võta tuld rataste vahelt, keerubite vahelt!”, siis läks see ja asetus ratta kõrvale.
7   Ja üks keerub pistis oma käe keerubite vahelt tule juurde, mis oli keerubite vahel, ja võttis seda ning andis linasesse riietatu pihkudesse; ja see võttis ning läks välja.
8   Keerubitel paistis tiibade all olevat otsekui inimese käsi.
9   Ja ma vaatasin, ja ennäe, keerubite kõrval oli neli ratast, iga keerubi kõrval oli ratas, ja rattad olid välimuselt nagu krüsoliidikivid.
10   Ja neil neljal oli ühesugune välimus, otsekui oleks ratas olnud ratta sees.
11   Kui nad liikusid, siis nad said minna iga nelja külje suunas, käigul pöördumata; sest sinna, kuhu oli pööratud esikülg, läksid nad selle järel; käigul nad ei pöördunud.
12   Ja kogu nende keha, seljad, käed, tiivad ja rattad olid ümberringi täis silmi; sel nelikul olid rattad
13   ja rattaid nimetati, nagu ma kuulsin, “ratastikuks”.
14   Ja igaühel oli neli nägu: üks oli keerubi nägu, teine inimese nägu, kolmas lõvi nägu ja neljas kotka nägu.
15   Ja keerubid tõusid üles, need olid samad olevused, keda ma olin näinud Kebari jõe ääres.
16   Ja kui keerubid liikusid, siis liikusid rattad nende kõrval; ja kui keerubid tõstsid tiibu, et maa pealt üles tõusta, siis ei pöördunud ka rattad ära nende kõrvalt.
17   Kui ühed seisid, siis seisid ka teised, ja kui ühed tõusid üles, siis tõusid teised koos nendega, sest nende sees oli olevuse vaim.

18   Siis Issanda auhiilgus läks ära koja lävelt ja seisis keerubite kohal.
19   Ja minnes tõstsid keerubid oma tiibu ning tõusid maast üles mu silme all, ja nende rattad samuti nagu nad isegi; nad jäid seisma Issanda koja idapoolse värava suus ja Iisraeli Jumala auhiilgus oli ülal nende kohal.
20   Need olid needsamad olevused, keda ma olin näinud Iisraeli Jumala all Kebari jõe ääres; ja ma mõistsin, et need olid keerubid.
21   Igaühel oli neli nägu ja igaühel oli neli tiiba, ja neil olid otsekui inimese käed tiibade all.
22   Ja nende nägude kuju: need olid näod, mida ma olin näinud Kebari jõe ääres, nende välimus ja need ise; igaüks läks edasi omaette.


Safiir

on oma ilu ning erakordsete omaduste tõttu olnud vääriskivi juba ammustest aegadest. Tema värvus vaheldub üsna ulatuslikult, tüüpilised safiiri toonid varieeruvad hallikast kuni mustjassiniseni. Kõige hinnalisem on rukkilillesinine safiir. Safiir on oma taevakarva värvusega kahtlemata kõige suursuguseim kõigist vääriskividest.

Krüsoliit

Oliviin mida kutsutakse ka peridoodiks ja krüsoliidiks, on tuntud juba ammustest aegadest. Kivina on see läbipaistev, läbikumav, kollakasrohelist, oliivrohelist, rohekasmusta või mustjaspruuni värvi, vahetevahel kassisilmaefektiga poolvääriskivi.
Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: