Kanga liimimine tahvlile

10. jaanuar 2014 - Antiikse Munatempera Töökoda

Liimi valmistamiseks ja kanga liimiseks puutahvlile
on vaja:

1. puutahvlit
2. nuga või muud terariista
3. kondiliimi või loomset źelatiini 7g
4. kuuma vett 100ml
5. tugevate harjastega suuremat pintslit
6. marlit vm. puuvillast või linast kangast

Kõigepealt kratsitakse terava noa või naaskliga tahvlile ristiviisi rombistik kanga paremaks haakumiseks.

 
Seejärel kaetakse tahvel 7% liimiga, mis segatakse kondiliimist, jäneseliimist või loomsest źelatiinist ja veest. 1 dl kuumas vees sulatakse 7g źelatiini.Pärast esimese kihi kuivamist kastetakse linane või puuvillane kangas liimi sisse, pigistatakse ülearune liim tagasi nõusse ja liimitakse niiske kangas tahvlile. Kui kasutatakse marlit võib liimida kuiva kangana. Oluline on alustada liimimist keskelt väljapoole ja suruda kanga ning tahvli vahelt välja kõik õhumullid. Marli puhul on see lihtne, sest kangas on hõre.
Õhku ei tohi jääda vahele mingilgi määral. Õhumullidest algab krundi pragunemine juba enne kui jõutakse üldse maalimiseni. Tihedamat kangast kasutades, tuleb olla väga hoolikas. 


Liimimine peab toimuma kuuma liimiga. Kui liim jahtub, siis ta tarretub pudruseks massiks, mis on täis õhumulle. Paksematest tarretunud liimikohtadest kerkib kangas kuivades üles. Need kohad tuleb pärast täielikku kuivamist uuesti kuuma liimiga kinni suruda. Tihedama kanga puhul ei saa liimida neid kohti enne kui lõigatakse see koht źiletiga lahti. Ainult selliselt saab õhu välja kuivanud kanga alustest mullidest. Marli puhul piisab kuuma liimi sisse kastetud pintsliga surumisest. 


Pintsel ei tohi liimist tilkuda, vaid peaks olema veidi liimine. Loikusid ja liiga märgi alasid ei tohi tekitada. Alati väga õhuke liimikiht.


Samal põhjusel ei tohi olla pragusid ja oksakohti puutahvli sellel küljel, kuhu tuleb krunt. Nendes tekivad õhumullid. Pragusid ei saa hilisemates kihtides kinni mätsida, need kohad pragunevad siis kohe uuesti, tänu õhule, mis neisse vahedesse jääb. (Pragude täitmist saab teha enne kanga liimimist. Kondiliimi ja puupuru paksu seguga täites või kondiliimiga liimida prakku õhuke kiil.) 


Pärast liimi kuivamist saab lõigata ära üle tahvli ääre ulatuvad kangaribad. 


Järgmises etapis krunditakse kangas kriidi-źelatiini seguga.


Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: