Inglid

25. mai 2012 - Antiikse Munatempera Töökoda

Traditsioonikohane kujutamisviis.
Inglid on erinevate ülesannetega ja jagunevad kolmes sfääris ning üheksas astmes hulkadeks. Selle jaotuse skeemi esitas Pseudo-Dionysios Aeropagiit:

I sfäär
1. seeravid
2. keerubid
3. troonid

II sfäär
4. vallad
5. väed
6. jõud

III sfäär
7. valitsused
8. peainglid
9.inglid


Esimesel sfääril peatume pikemalt järgmises artiklis.

Inglite kujutamine noormeestena on pärimustekohaselt ilmutuspõhine. Sõnatoojatena on nad ilmunud inimestele noormeestena ja tihti säravais rõivais.
Võib-olla selle tõttu on ka bütsantsi maalimistehnika ikoonide jaoks sobivaks osutunud. Maalimistehnika tegeleb valgustamisega, varjud tekivad sellise maalimisviisi tulemusena esimestest tumedaist värvikihtidest, millele tekitatakse järjest heledamaid kihte.

Ida-kirikus tuntakse nimepidi 7-8 peainglit. Tänu nime tähendusele ja tööülesannetele on kujunenud välja ka ikonograafiline kujutusviis:Miikael - Taevaste Vägede ülem. Nime tõlgitakse ' see, kes on Jumala sarnane'. Miikael on siis kõigi inglite käskija ja väepealik. Miikaeli kuutatakse ikoonidel tavapärasemalt bütsantsi sõjariideis, ühes käes mõõk ja teises kilp. Teise kujutamisviisina kasutatakse bütsantsi üliku rõivaid ja kätte on asetatud oda. Rüü on levinumalt vähemalt ühes osas punane.Gabriel - Esineb ilmutustes peamiselt sõnatoojana. Tema nime tõlgitakse 'Jumala mees' või 'Jumal on mu jõud'. Enamasti on ta siis kujutatud ülikurõivais, teiseks kujutamisvõimaluseks on siiski ka sõjarüü. Rüü värvid on enamasti sini-valged. Gabrieli ühte kätte on asetatud oda ja teises hoiab ta jaspisest peeglit, millel Kristuse nimetähed. Jaspis on vääriskivi, millele omistatakse meelsasti maagilisust. Jaspis kujutab endast pliidioksiidist peitkristallilist kvartsi. Jaspis on läbipaistmatu ja teda leidub kõigis värvitoonides, levinumalt punane, pruun ja kollakas. Jaspisest valmistati pitsateid juba ammustel aegadel. Teda on ka nimetatud 'kõigi kivide emaks'.
Mõnes traditsioonis on peaingel Gabriel kunstnike kaitsepühakuks.


Rafael - Armuline tervendaja. Rafael tutvustab end Tobiase raamatus kui üks seitsmest, kes seisab Jumala trooni ees. Ühes käes oda, teises astja tervendava õliga.Uriel - Jumala tuli. Eestkostjana valgustab meeli ja südameid. Ikoonil hoiab ühes käes oda, teises leeki.Barachiel - Jumala õnnistus. Ühes käes oda teine käsi õnnistab.Salafiel - Palve isa. Käes võib kujutada oda aga vähemalt üks käsi võiks olla palvetaja poosis (viimane on mõeldud ikoonimaalile omasel traditsioonilisel viisil - seismas, käed rinna kõrgusel, peod suunatud rinnale või väljapoole, rahulikus asendis; pea võib veidi olla langetatud aga pilk otse ja avatud).Jegudiel - Vaevatute aitaja. Kujutatakse ühes käes oda, teises kroon.Jerahmel - Jumala ülistus. Äratab ja inspireerib ülistavaid meeleliigutusi, mis tõstavad inimest Jumala poole (III Ezra 4:36). Ühes käes oda, teine käsi on sirutatud palve poosis pisut üles. (vt. tagasi peaingel Barachieli ikooni - Jerahmeli kätt võib samalaadses asendis ülespoole sirutatuna kujutada). Mitmeid pühakuid on kujutatud samuti käed üles tõstetuna. Nagu ka Jumalaema Ennustähe ikoonil:

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: