Ikoonimaali ajalugu

24. mai 2013 - Antiikse Munatempera Töökoda

ülevaatlik lühiloeng Tartu Kirikuteööl 2013
Varaseim meieni säilinud ikoon on vahamaali tehnikas, pärit 4. saj. Roomast:


Vahamaali kasutati Egiptuse matmiskommetekohaselt sarkofaagiportreedena. Tihti oli vahamaalitehnika nendel portreedel kombineeritud munatemperaga:


Bytsantsi ajal asendus vahamaal täielikult munatemperaga. Gruusiast on säilinud 4. saj. ikoon:


Varasemaid säilinud ikoone on ka Evangeeliumi miniatuurne illustratsioon 6.saj. Mesopotaamiast:


Siinai kloostris on  6. ja 7. saj. tahvelikoone munatempera tehnikas:
          Ikoonid on maalitud evangeelium. Sama auväärt kui kirjalik kristlik pärimus. Õigeusu ja katoliku kirik on säilitanud ikoonide väärilise austuse läbi aegade. 

Ikoonimaali munatempera tehnika kujunes välja bytsantsi ajastul 4.-15. saj. ja on säilinud meie ajani autentsena. Meistritelt õpilastele, neilt järgmisele põlvkonnale. Läbi aastasadade ja nüüdseks aastatuhandetegi.Bütsantsi keisririigist levis ikoonimaal Lõuna-Itaalia kaudu Balkani slaavi maadesse ja Venemaale.

Tuntuimad varased ikoonimaalijad on Teofanes Kreeklane (1340-1410):ja vaga Andrei Rubljov (1370-1430):         
         
          Euroopas tunnustatud ikoonimaalija Leonid Ouspenski    (1902–1987) tegutses Prantsusmaal:ja niisamuti tema sõber Gregory Krug (1908-1969):          Eesti ikoonimaaliajaloo avas Gavriil Frolov (1854-1930), oma töökoja ja õpilastega Peipsi ääres, Raja külas: 
 
 

           
     Tänapäeva Eestis on meil ka mitmeid ikoonimaalijaid:

Pihkvas tegutseb üleilma kuulus ikonograaf arhimandriit Zinon:       

          Kiira Suslova on viinud läbi ikoonimaali kursust Tartu Kunstikoolis ja EELK Tallinna Usuteaduse Instituudis. Kiira on omandanud ikoonimaali-restauraatori eriala Moskva Vaimulikus Akadeemias, olles seega Eesti pädevaimaid ikoonimaalijaid.


Nikita Andrejev on ikoonimaali juhendanud Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis. 


Oma oskused päris isalt Vladislav Andrejevilt.Restauraator-konservaator Sirje Säär õpetab ikoonimaali Tallinnas Platoni Seminaris: 


Tema õppis ikoonimaali omal ajal isa Robert de Caluwé juhendamisel ja hiljem Küprose ikoonimaalija Alkis Kepolase käe all.

        Tartus tegutseb meie töökoda Ikonaat:


Meie meister Einike Vassel on õppinud ikoonimaali Küprosel ja Inglismaal, käinud täiendamas end Rumeenias ning õppinud pikalt Soomes Valamo kloostri ikonograaf-restauraatori Helena Nikkase käe all, kes omakorda õppis kunagi Prantsusmaal Leonid Ouspensky juures ning Leningradis ja praegu elab ja töötab juba pikemalt Egiptuses koptide Anaphora keskuses.  Meie töökoda Ikonaat tegutseb Tartus aastast 2009.


Kommentaarid: 2

Kommentaarid:

1
Good to see a tlanet at work. I can't match that.
Demarlo 14. juuni 2013
2
Muchos Gracias for your article. Great. Isaias
WilliamGic 23. mai 2016
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: