Ikooni tüüpidest

8. september 2011 - Antiikse Munatempera Töökoda

On üksikuid ikoone. On ikoonigruppe.
   Kuidas ja mille järele ära tunda, kas ikoon kuulub ikoonirühma kuskilt kirikust või kollektsioonist? Kas huvi pakkunud ikoon on algselt  ka üksikult mõeldud esitama vastavat isikut või sündmust?
Selle teemaga puutub kokku ikoonimaalija oma ikoonile eeskuju otsides.
   Võib sattuda mõnele kenale fragmendile ja arvata, et tegemist on tervikuga. Samuti võib kohata originaali, mis kuulub kuskile ikoonigruppi ja on üksikuna vaid osa tegelikust tervikust. Võib koguni juhtuda, et ikoon ongi maalitud sellise üksiku fragmendi või osa järele. Sellisel juhul samast allikast lisa ei leiagi. Fragmenti või ühte osa tervikust ei maalita üksikult esitamiseks, muidu kui ehk õppematerjalina harjutuseks või mõne tehnilise üksikasja esitamiseks.
   
   Näide 1:


   Sellises poosis kujutatakse Jumalaema deesises. Deesis on pühakute rühm, kus kesksel kohal on alati Kristus, tema paremal käel seisab Jumalaema, pildil kujutatud kujul või Kristus-laps süles. Kristuse vasakul käel seisab Ristija Johannes. Selle rühma jätkuks mõlemas suunas on erinevad pühakud, kes kohalikus traditsioonis olulised on.
Deesist võib kohata kirikutes ikonostaasi peaikoonidena, kloostrites võib hõlmata deesis mõne ruumi kogu seina freskona. Deesis tahvelikoonidel esineb, kas tahvlite rühmana, näiteks igal tahvlil üks isik, või kogu pühade rühm ühel tahvlil.
   Konkreetset näidet Jumalaemast saab kasutada maalimisel kui on plaanis pakkuda talle seltsi vähemalt Kristus vasakule käele, kas eraldi tahvlile või samale. Toon siia näited terviklikust deesisest.
   Näide 2:

   Näide 3:

   Näide 4:


  Neile lohutuseks, kes juhtumisi on maalinud sarnases poosis üksiku pühaku või Jumalaema toon veel viienda näite, kus lisatud on pisike element, mis teeb kompositsiooni täielikuks.
   Näide 5:   Oluline on üksikut pühakut kujutaval ikoonil esitada otsevaates - näoga või vähemalt pilguga palvetaja poole. 

Näidetel on käte asend viitav, seega on üksiku ikooni puhul omal kohal tilluke Kristus või tema õnnistav käsi ikooni ülemises nurgas. Deesises viitab pühak Kristusele ikooni või ikoonide rühma keskmes ja sellepärast saab kasutada deesises profiili.
Kommentaarid: 1

Kommentaarid:

1
Tsau, Aitäh huvitava postituse eest! Näide 5 (esimene) üleval olev ehk eelviimane jumalaema ikoon; kust pärit on? Väga meeldis.
Laura 18. september 2011
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: