Ikooni sünd

14. juuli 2014 - Antiikse Munatempera Töökoda

Ikoon maalitakse etappides,
mida nimetatakse valgustamiseks. Klassikalises maalis ja joonistamises kasutatakse varjutamist. Munatempera tehnikas laotakse värvid kihiti alustades kõige tumedamaist varjutoonidest, millele laotakse järjest heledamaid valgustuslaike. Ikoon lõpetatakse kõrgvalgustusega, milleks on ikoonidele nii omased valged või väga heledad triibud ja träpsud.

(pildi nägemiseks klõpsa sinisel pdf-viitel.)

etapp 1
joonis kantakse krundile. Hõõrutakse pruuni või musta kuiva pigmenti paberist joonise tagaküljele. Asetatakse joonis tahvlile pigmendine pool vastu krunditud alust. 

Fikseeritakse joonis ja joonistatakse pastakaga veidi vajutades joonis üle. Paberi tagaküljele hõõrutud kuiv pigment töötab kopeerina. 

Pärast paberi eemaldamist korratakse kopeeritud kuiv joonis emulsiooniga segatud pruuni pigmendiga üle, kasutades kõige peenemat nr 0-2 oravapintslit:

etapp 2
näo käte, jalgade, juuste ja habeme alustooniks kasutatakse oliivrohelist segu nimega sankir, mis segatakse kokku mustast ja tumeda ookri pigmendist. 
Alasid kaetakse suurema ümara oravapintsliga nr 4-6, mis otsast teravneb. Väga suurtel ikoonidel kasutatakse veel suuremaid pintsleid:

etapp 3
igale joonise osale valitakse tumedaim toon soovitud värvist alustooniks:

etapp 4
ihule kantakse lisaks tumedale varjutoonile 2 maski, esimene mask on punane:

etapp 5
teine mask ihule on tume ooker:

etapp 6
alustatakse valgustamist.Tumedaimale varjutoonile kantakse pisut heledam valgustuskiht. Igas uues heledamas kihis vähendatakse värvimise ala. Iga heledama valgustuskihi servast jääb eelmist tumedamat tooni natuke näha:

etapp 7
pärast riiete, atribuutika ja tausta valgustamist, alustatakse ihu valgustamist, mis nõuab suuremat tundlikkust ja osavust:

etapp 8
ihu kõrgvalgustusele lisatakse tillukesi punaseid träpse sügavuseks (näiteks silma sisemised nurgad, kõrvauurded jne.). 
Tumepruuni või mustaga toonitakse uuesti ripsmeid-kulme ja mõningaid soovitud varje. 
Lõpuks maalitakse ikoonile mõned atribuutika lisandid peene musta või punase joonega:

etapp 9
ikoonile kirjutatakse pühaku täisnimi temale omaste tiitlitega. Sündmusikoonile kirjutatakse sündmuse nimi kiriku pärimuse kohaselt.

etapp 10
ikoon õlitatakse linaõlivärnitsaga. Enne õlitamist tuleb ikooni maalitud poolt fööniga soendada õli paremaks imbumiseks. Õlitamine toimub väga õhukeste kihtidena. Esimene kiht pannakse õrnalt õlise näpuga ikooni pinda patsutades. 

Iga kiht peab kuivama enne uue panekut täiesti. Uue kihi saab tavaliselt panna järgmisel päeval ja ikoon tuleb selleks uuesti fööniga pealt soendada. 

Õlitamist jätkatakse ainult neis kohtades, kus värvid imevad õli täiesti sisse, nii, et pind jääb matiks. Kohad, mis kuivanult jäävad läikima, ei taha enam õlitamist:

Vältida tuleb õliloike ja paksemaid õlikihte, mis ei imendu. Ülearune õli tuleb kohe märjalt eemaldada kuiva käepoole või paberkäterätiga:


***

Õlist või õlitatud ikooni transporditakse küpsetuspaberisse pakitult. Värskelt õlitatud ikooni hoitakse kuivas ning tolmutus kohas, kuniks õlitatud ikoon on täiesti kuiv ja ikooni pind ei nakku enam.

Täiesti kuiva, vanemat või seisnud ikooni võib tolmust pühkida õrnalt niiske lapiga.

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: