Veidi Frolovist (1854–1930)

7. august 2014 - Antiikse Munatempera Töökoda

G.J. Frolov oli Jõgevamaal (toona Tartumaal) Peipsi-äärses Raja külas tegutsenud vanausuline ikoonimaalija 

( bespopoovetsi fedossejevlaste harust). Bespopoovetsid on preestritud vanausulised, kes keeldusid 17. sajandil uuendatud korraga õigeusukirikust pühitsetud vaimulikke vastu võtmast ning eelistasid jääda preestrite puudusel ilma kirikliku hierarhiata vanu traditsioone järgima. Täpsema vanausuliste ajaloo leiad siit.

Frolovi ikoonimaalitöökoda Raja külas on siiani säilinud ühes seal valminud ikoonidega. Tänapäeva Eesti ikoonimaalijatele on see ainuke võimalus leida veidi kohalikke vanu eeskujusid ja näiteid vanast traditsioonilises bütsatsi tehnikas maalitud ikoonidest.

Frolovi isa pidas ikoonimaalitöökoda Lätis Rēzeknes, samas omandas ka Frolov esimesed kogemused ikoonimaalijana. 19. sajandi lõpul rändas ta Venemaal: Moskvas, Novgorodis, Pihkvas, Vladimiri kubermangus, Kaasanis ja Samaaras.

Raja külla tuli Frolov Voronežist kas 1887. või 1890. aastal, elades seal surmani 1930. aastal. Meistritempli pälvis ta 1894. aastal.

Ikoonimaalitöökoda tegutses Raja külas kuni Frolovi surmani 1930. aastal. (lähemalt Eesti vanausuliste päritolu ja ajalugu tänapäevani on äratoodud siin.)

Frolovi õpilased õpetasid ikoonimaalijaid nii Lääne-Euroopas kui ka Ameerikas. Nende hulka kuulusid Mark G. Solntsev, Jefim Kekišev, Filipp A. Mõznikov, Pimen Maksimovitš Sofronov jt.

Raja küla ikoonimaalijate kogukond on olnud Eestis Pihkva kõrval tähtsuselt teine ikoonimaalijate keskus. Pihkvas õnneks traditsioon ikka veel jätkub. Frolovi töö Eesti pinnal jätkus vaid ühe põlvkonna õpilaste seas. Osa õpilasi rändasid laia ilma ja jagasid ikoonimaalioskusi edasi teistes maades. Pimen Sofronov on rahvusvahelise kuulsusega Eestist pärit ikoonimaalija. Frolovi õpilasena sai ta iseseisvaks meistriks, kes jõudis rajada ikoonimaalikoolid nii Riias, Serbias kui ka USA-s ning töötas ka Vatikanis. 

Tänapäeval võime lisada Pihkva kõrvale toimivate Eesti ikoonimaalikeskustena ka Tallinna ja Tartu.


Kommentaarid: 2

Kommentaarid:

1
Mu abikaasa Külli on Tartu Ülikoolis kaitsnud magistritöö Frolovist. Tema kaudu on ka mul tekkinud huvi ikoonimaali vastu. Tahaks isegi seda õppida. Paraku näib, et Tartu jääb liiga kaugele; Tallinn on lähemal (elame Kadrinas, Lääne-Virumaal). Kas ka Tallinnas ikoonimaali õpetatakse?
Meelis-Lauri Erikson 12. veebruar 2015
2
21. veebruar maalime Tallinnas `käteta tehtud Kristuse´ ikooni. Õppepäev toimub 14.00-18.30 Kaarli koguduse majas. Õppetasu on 28€ ja registreerimine toimub aadressil valgusroos@gmail.com või tel 5208067.
Ikonaat 16. veebruar 2015
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: